O  S Z K O L E N I U

Jak będzie wyglądać Twoja nauka!

1

PRZED SZKOLENIEM

Nauka zaczyna się już przed samym szkoleniem, kiedy otrzymasz od nas dostęp do platformy szkoleniowej, na której znajdziesz materiały wprowadzające w tematykę szkolenia oraz materiały po szkoleniowe, czyli filmy z pełną wersję szkolenia z ćwiczeniami oraz plikami do pobrania. Zapoznaje się z materiałami przed szkoleniem, pozwala na rozładowanie stresu związanego uczestnictwem w samym szkoleniu.
Dostęp do konta jest udzielany po opłaceniu szkolenia.

2

W TRAKCIE SZKOLENIA

Zajęcia z nami możesz odbyć w trybie stacjonarnym u nas na miejscu w sali szkoleniowej lub w trybie zdalnym z domu – uczestniczysz w szkoleniu prowadzonym na żywo. Zajęcia składają się z bloków tematycznych, w każdym z bloków w pierwszej kolejności trener omawia dane zagadnienie, następnie wykonujesz wspólnie z nim ćwiczenie, następnie, aby utrwalić wiedzę wykonujesz pozostałe ćwiczenia już samodzielnie a w razie problemów zawsze możesz poprosić o pomoc trenera.

3

PO SZKOLENIU

Po szkoleniu otrzymujesz od nas certyfikat w formie PDF, który będzie twoim zaświadczeniem, że odbyłeś szkolenie i poznałeś zagadnienia omawiane na szkoleniu. Twoja nauka nie kończy się po szkoleniu, teraz czas na utrwalanie wiedzy! Zaczynasz od samodzielnej pracy na platformie Love Excel, do której otrzymałeś dostęp przed szkoleniem, dodatkowo raz w miesiącu zapraszamy na szkolenia online - więcej szczegółów w zakładce Strefa Kursanta.
strefa kursanta

Blok I - MS Excel Podstawy

 

Dzień 1

 

Lekcja 1 - Wprowadzenie do Excela

Zestaw niezbędnych informacji potrzebnych do uruchomienia programu, gdzie i w co kliknąć, aby uruchomić program, opis elementów okien Excela, nazwy elementów okna. Ponadto uczymy się jak się poruszać w Excelu.
Poruszana tematyka: uruchamianie excela opis elementów okna, wybór: szablon czy pusty dokument? omówienie wstążek, organizacja danych w excelu, ćwiczenia.

 

Lekcja 2 - Wprowadzanie, kasowanie danych

Dowiadujemy się jak prawidłowo wprowadzać dane w komórki, jakich błędów unikać, na co zwracać uwagę. Po wpisaniu danych w Excela, czasami trzeba je też usunąć. Uczymy się jak to zrobić szybko i skutecznie na różne sposoby w zależności co i jak chcemy skasować – formaty, wartości a może wszystko. Sprawdzimy, dlaczego BACKSPACE nie służy do kasowania danych ?. Po opanowaniu tych umiejętności, zaczniemy używać formuł, czyli zaczniemy przeliczanie danych z komórek. Poznajemy jak prawidłowo wpisywać formuły, na co zwracać uwagę, jakich błędów unikać. Poznajemy najpopularniejsze formuły.
Poruszana tematyka: sposoby wprowadzania danych w komórki, sposoby na kasowanie danych w komórkach, prawidłowe sposoby na wprowadzanie i używanie formuł, suma – poznawanie podstawowej funkcji, sposoby wprowadzania sumy, dzielenie, mnożenie, średnia, minimum, maksimum, zliczanie, zapisywanie liczb jako tekst, ćwiczenia.

 

Lekcja 3 – Uchwyt wypełnienia

Przeciąganie danych w komórkach za pomocą małego kwadracika, czyli uchwytu wypełnienia, to czynność, którą wykonuje wielu użytkowników Excela. W tej części poznajemy możliwości tego narzędzia i sposoby jego użycia – będziemy przeciągać teksty, liczby, daty, będziemy uczyli się też jak wykonać prawidłowo numerację np. w tabeli. Będziemy też sprawdzać jak za pomocą przeciągania kopiować formuły, np. sumę na inne komórki.
Poruszana tematyka: wykorzystanie ctrl w kopiowaniu danych, uchwyt wypełnienia, podwójne kliknięcie, zasada działania, sposoby wykorzystania, wypełnianie zakresu komórek serią danych w poziomie, ćwiczenia.

 

Lekcja 4 Pasek stanu

Pasek stanu – Nie zawsze, aby cokolwiek policzyć w Excelu musisz używać formuł. Z pomocą przychodzi pasek stanu. Jest to doskonały sposób na szybkie podliczenie danych bez konieczności użycia formuł.
Poruszana tematyka: omówienie paska stanu, ustawienia, odczyt informacji, przykłady zastosowań, ćwiczenia.

 

Dzień 2

 

Lekcja 05 Zaznaczanie, kopiowanie, wiersze, kolumny

 

Jedną z częściej wykonywanych działań w Excelu to zaznaczanie danych. W tej części sprawdzamy jak prawidłowo zaznaczać duże tabele bez użycia myszy, jak je kopiować, jak wstawiać skopiowane dane tak aby odbyło się to bez błędów i pomyłek. Pobawimy się też kolumnami i wierszami – będziemy je wstawiać, kasować zmieniać ich rozmiary.
Poruszana tematyka: zaznaczenia wierszy, kolumn, komórek za pomocą skrótów klawiszowych, kopiowanie, wstawianie skopiowanych danych na różne sposoby, wstawianie specjalne skopiowanych komórek, dostosowanie szerokości kolumny i kolumny pojedynczo lub grupowo, dostosowanie wysokości wiersza i wierszy pojedynczo lub grupowo, wstawianie wierszy i kolumn pojedynczo lub grupowo, usuwanie wierszy i kolumn pojedynczo lub grupowo, ćwiczenia.

 

Lekcja 06 Formatowanie liczb, komórek

Formatowanie liczb i komórek – jak zrobić profesjonalnie wyglądającą tabelę, jak zrobić, aby komórki w tabeli wyglądały tak jak chcemy, jak obramować tabelę, jak wyrównać tekst lub liczby w komórkach, jak zrobić, aby tabela tworzyła się sama. Na te wszystkie „jak” znajdziemy tu odpowiedź.
Poruszana tematyka: formatowanie liczb, formatowanie komórek, obramowanie komórki i komórek, wyrównanie tekstu, wybór koloru teksu, wybór koloru wypełnienia, ćwiczenia.

 

Lekcja 07 Tabele

Excel bez tabeli to jaj szafa bez półek. Ci którzy lubią się bawić kolorami i obramowaniami zaingerują zapewne sposoby ręcznego tworzenia tabel – jak je obramować na sto różnych sposobów, pokolorować niczym Picasso, aby na koniec je podliczyć. Dla tych dla których każda minuta jest cenna ciekawym tematem będzie automatyczne tworzenie tabel. Profesjonała tabelę pełną fantastycznych niespodzianek zrobisz w jedną sekundę!
Poruszana tematyka: obramowanie komórek, kolorowanie komórek, użycie malarza formatów, kopiowanie formuł w tabelach bez utraty wyglądu tabeli, formatowanie automatyczne tabel, użycie dodatkowych ustawień formatowania automatycznego, ćwiczenia.

 

Lekcja 08 Znajdź zamień

Znajdź-Zamień – szybkie wyszukiwanie danych w Excelu w celu ich skopiowania, sformatowania luz zmiany. Poznasz sposoby wyszukiwania i zmieniania których najprawdopodobniej nie wykorzystywałeś.
Poruszana tematyka: omówienie funkcji znajdź, przykłady zastosowania – wyszukiwanie tekstu, fragmentu tekstu, formatowanie wyników wyszukiwani, kopiowanie wyników wyszukiwania, wyszukiwanie i zmiana tekstu lub liczb, użycie opcji dodatkowych – zmiana koloru komórek, ćwiczenia.

 

Dzień 3

 

Lekcja 09 Filtrowanie

Filtry – to dzięki nim widzimy w tabeli wyniki spełniające nasze kryteria, czyli wg ustawień filtrów. Poznajemy działanie filtrów tekstowych; liczbowych i dat. Nauczymy się jak przeliczać wyniki filtrowania, jak je kopiować.
Poruszana tematyka: omówienie funkcji, opcje podstawowe filtrów, czyli filtry tekstu, liczb, dat, opcje dodatkowe filtrów, czyli filtrowanie wg kolorów komórek, podliczanie wyników filtrowania, częste błędy przy użyciu filtracji, ćwiczenia.

 

Lekcja 10 - Sortowanie

Posortowane dane w tabela wyglądają bardziej interesująco, możne też łatwiej je przeglądać. W tej części uczymy się jak sortować dane w tabelach rosnąco lub malejącą, wykorzystujemy możliwość sortowania wg kolorów. Nauczymy się też sortowania poziomego, aby zmienić kolejność kolumn w tabelach. Sprawdzimy też, dlaczego nie należy niczego zaznaczać przed sortowaniem…
Poruszana tematyka: omówienie funkcji, sortowanie wg zawartości kolumny, sortowanie wg kolorów, sortowanie w poziomie, zmiana kolejności kolumn w tabeli, uwagi i ograniczenia dot. sortowania, sortowanie z formułami, ćwiczenia.

 

Lekcja 11 - Drukowanie

Drukowanie – jeżeli drukujesz z Excela i tabela nie zawsze wyjdzie tak jak tego sobie życzysz – na stronach nie ma opisów tabel, brak numeracji, nie wiesz, jak wstawić logo na wydruku lub jak wydrukować to co chcesz ten rozdział sprawi, że drukowanie będzie już tylko czystą formalnością.
Poruszana tematyka: zmiana widoku w excelu, ustawienie obszaru wydruku - wskazujemy co dokładnie chcemy drukować a czego nie, dostosowanie obszaru wydruku do wielkości strony (a4, a3), wstawianie podziału stron, czyli dzielenie wydruku na kolejne strony, usuwanie zbędnych podziałów stron, ustawienie jakie elementy excela chcemy drukować a jakich nie, ustawienie tytułu wydruku - czy zdarzyło się wam kiedyś po wydrukowaniu dopasowywać wydruki które nie posiadał opisów wierszy i kolumn do reszty wydruku? ustawienia marginesów, formatowanie nagłówków i stopek, czyli drukowanie dodatkowych informacji, wstawianie numeracji stron, grafiki, druk dwustronny, druk do pdf, ćwiczenia.

 

Lekcja 12 - Widok

Blokowanie okien podział okien – dowiadujemy się jak widzieć zawsze opisy wierszy i kolumn podczas przewijania tabel, jak otworzyć dwa razy ten sam plik, jak podzielić okno Excela na kilka części, jak włączać i wyłączać elementy okna, jak zwiększyć obszar roboczy Excela.
Poruszana tematyka: omówienie funkcji, użycie funkcji blokowanie okna, użycie funkcji podział okna, nowe okno, włączenie/wyłączenie linii siatki, włączenie/wyłączenie nagłówków, ukrycie wstążki narzędziowej, ćwiczenia.

 

Dzień 4

Lekcja 13 Operacje na wielu arkuszach

Operacje na wielu arkuszach – wykorzystanie mechanizmów pozwalających przeliczać, przeglądać i wyświetlać dane z wielu arkuszy w jednym miejscu, stosowanie linkowania w Excelu, zmiana wyglądu i opisu arkuszy. Sprawdzamy też narzędzia niezbędne przy pracy na wielu arkuszach, np. grupowanie arkuszy, czyli ja robić w jednym arkuszu tak aby robiło się to samo w innych.
Poruszana tematyka: tworzenie nowych arkuszy, grupowanie arkuszy, kopiowanie danych pomiędzy nimi, „zbieranie” danych z kilku arkuszy w jednym miejscu, kopiowanie i przenoszenie arkuszy, ćwiczenia.

 

Lekcja 14 Wykresy

Wykresy – graficzna prezentacja danych, często łatwiej w ten sposób zrozumieć liczby. Uczymy się wstawiać wykresy, sprawdzimy co zrobić, jeżeli dane nie chcą się „pokazać” na wykresie, ćwiczymy różne sposoby formatowania wyglądu wykresów.
Poruszana tematyka: omówieni funkcji, wstawianie wykresu z szablonu, modyfikowanie wykresów, zapisywanie jako szablon, kopiowanie wykresu do innego źródła danych, wstawianie wykresy kombi, wykres kołowy, kolorowe wykresy, modyfikacja wyglądu wykresu – interpretacja pustych komórek w źródle danych do wykresu, ćwiczenia.

 

Lekcja 15 Przydatne wzory

Jeżeli liczyć to tylko w Excelu. Aby usprawnić sobie te działania dowiadujemy się jak wykonać najpopularniejsze obliczenia w Excelu i to bez użycia kalkulatora ?.
wzrost %, spadek %, udział %, zwiększanie o %, zmniejszanie o %

 

Lekcja 16 Skróty klawiszowe

Skróty klawiszowe – sposób na szybkie użycie funkcji Excela bez konieczności użycia myszki – szybka i precyzyjna alternatywa dla myszki. Omówienie najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych skrótów klawiszowych nie tylko w Excelu.

 

Blok II - Excel Średni

 

Dzień 5

 

Lekcja 17 - Funkcje średniozaawansowane

Poznajemy funkcje najczęściej wykorzystywane w pracy, np. w logistyce, księgowości. Dowiadujemy się, dlaczego księgowi „nie lubą” Excela (wielu twierdzi, że Excel „oszukuje”, czyli jak prawidłowo zaokrąglać liczby, sprawdzimy jak szybko zliczyć ilość komórek tekstowych, liczbowych, uczymy się też jak przeliczać tylko widoczne wartości w arkuszach, pomijając komórki ukryte.
Poruszana tematyka: zaokrąglanie liczb, ustaw dokładność zgodnie z wyświetlaną, średnia, licz jeżeli, suma jeżeli, licz warunki, suma warunków, funkcje zliczające, maksimum/minimum, sumy częściowe, suma częściowa, ćwiczenia.

 

Lekcja 18 - Formatowanie warunkowe

Formatowanie warunkowe – czyli zmiana wyglądu komórki ze względu na to co się w tej komórce znajdzie. Dowiadujemy się jak oznaczyć komórki zawierające odpowiednie wartości, posiadające określony tekst lub jak ukryć komórki zawierające błędy. Sprawdzamy, jak za pomocą tego ciekawego narzędzia porównywać wartości w komórkach lub jak w ciekawy graficzny sposób przypominający wykres zaprezentować wyniki.
Poruszana tematyka: omówienie funkcji, poznawanie sposobów użycia formatowania warunkowego przy liczbach i tekstach, ukrywanie komórek z błędami za pomocą formatowania warunkowego, formatowanie warunkowe do porównywania wyników, użycie formatowania warunkowego do graficznego zobrazowania wyniku, ćwiczenia.

 

Lekcja 19 - funkcje czasowe

Funkcje czasowe – Excel to świetne narzędzie do obliczeń czasu - wszelkich terminów, ilości przepracowanych dni, kontroli terminów przeglądów. Dzięki zastosowaniu odpowiednich formuł, wyliczysz, ile postało ci dni do wakacji, kiedy mija termin płatności. W połączeniu z innymi funkcjami, Excel sam powie ci na które terminy musisz zwrócić uwagę.
Poruszana tematyka: skróty klawiszowe dla dat, dziś, teraz, dni robocze, dni robocze niestandardowe, ćwiczenia.

 

Dzień 6

 

Lekcja 20 - Funkcje logiczne

Dzięki tym funkcjom Excel sprawdza ustalone założenia i na podstawie wyniku tej analizy może generować pewne działania, np. naliczenia rabatu uzależniając go od wielkości zamówienia. Funkcje logiczne pozwolą też w prosty sposób sprawdzić szereg warunków i wskazać która pozycja spełnia wymagane warunki.
Omawiane funkcje: Oraz, Lub, Jeżeli, Jeżeli błąd. Ćwiczenia.

 

Lekcja 21 - Funkcje tekstowe

Excel to nie tylko liczby, to również świetne narzędzie do przetwarzania tekstów. Będziemy sprawdzać jak z tekstu wyciągnąć interesujący nas fragment, jak podzielić tekst na fragmenty. Będziemy również łączyć fragmenty tekstu z kilku komórek w jednej. Jeżeli zdarza się, że chcesz wyrównać pisownię w komórkach na wielkie lub małe litery, najszybciej zrobisz to właśnie funkcjami tekstowymi. Funkcje tekstowe pomogą również naprawić daty, czyli sprawią, aby po imporcie danych z innych programów data była datą a nie tekstem.
Omawiane funkcje: Prawy, Lewy, Fragment tekstu, Wielkie litery, małe litery, z wielkiej litery, Długość tekstu, Podaj pozycję, Złącz teksty, Tekst jako kolumny. Ćwiczenia.

 

Dzień 7

 

Lekcja 22 - Poprawność danych

Świetny sposób, aby kontrolować co jest wprowadzane w komórki, np. nie wpiszemy nazwy produktu której nie ma na przygotowanej rozwijanej liście. Możemy też określić zakres liczb jakie mogą być wpisywane w komórki, daty lub kreślić ilość znaków którą można wpisać w komórki. Poprawność danych to doskonały sposób, aby uniknąć popełniania błędów podczas wpisywania danych w tabele.
Omawiane funkcje: Lista, Długość tekstu, Liczby, Liczby całkowite, Daty. Ćwiczenia.

 

Lekcja 23 - Listy niestandardowe

Dzięki nim możemy wypełniać komórki nazwami dni tygodni lub miesięcy. Nauczymy się, jak tworzyć własne listy niestandardowe, dzięki czemu nie będziemy już musieli pamiętać wszystkich ich składników – nazwy działów w firmie, listy miast, wystarczy, że wpiszemy jedną z nich i przeciągniemy wpis na inne komórki, Excel wypełni te komórki odpowiednią listą. Użyjemy też list niestandardowych do sortowania kolejności kolumn w tabeli.
Poruszana tematyka: tworzenie list niestandardowych, zaradzanie listami niestandardowymi, sortowanie tabel wg list niestandardowych, ćwiczenia.

 

Lekcja 24 - Ochrona hasłem

Zależy ci, aby ochronić komórki lub arkusze przed wyczyszczeniem lub ich zmianą? Chcesz ukryć zawartość komórek, np. to w jaki sposób przelicza dane formuła? A może nie chcesz, aby ktoś niepowołany otworzył twojego Excela lub sprawdzić kto co w tym pliku zrobił? W tej części znajdziemy odpowiedzi na wszystkie te pytania – zabezpieczymy komórki i arkusze przed zmianami, zablokujemy plik przed otwarciem, nauczymy się śledzić zmian dokonanych w arkuszach.
Poruszana tematyka: blokowanie komórek, ukrywanie zawartości komórek, blokowanie arkuszy, ochrona przed otwarciem, rejestracja zmian, ćwiczenia.

 

Lekcja 25 - Wyszukaj pionowo

Wyszukaj pionowo, wyszukaj poziomo – narzędzia bez których nie można się obyć przy wyszukiwaniu danych, aktualizacji cenników, porównywania danych w arkuszach. Sprawdzimy, jak działają te funkcje, jak za ich pomocą wyszukać w tabelach intersujące nas dane, jak unikać błędów w używaniu tych formuł i jak wykorzystać praktycznie błąd #N/D który często generują te funkcje.
Omawiane funkcje: Wyszukaj pionowo, Wyszukaj poziomo, Użycie funkcji jeżeli.błąd. Ćwiczenia.

 

Dzień 8

 

Lekcja 26 – Usuwanie duplikatów

Usuwanie duplikatów – prosty sposób pozbycie się powtarzających się wartości w arkuszach. Dzięki niej stworzysz listę miast z których masz klientów, lub dowiesz się jakie wartości znajdują się w kolumnie.
Omawiane funkcje: Usuń duplikaty w kolumnie. Usuń duplikaty na podstawie kilku kolumn. Usuń duplikaty w tabeli. Ćwiczenia.

 

Lekcja 27 - Dostosowywanie wstążki i paska

Modyfikacja wstążki i paska szybkiego dostępu – nauczymy się jak dostosować do własnych potrzeb pasek szybkiego dostępu i wstążkę narzędziową tak aby wszystkie niezbędne narzędzia były zawsze pod ręką.
Poruszana tematyka: modyfikacja i zarządzanie paskiem szybkiego dostępu, modyfikacja i zarządzanie wstążką narzędziową. Ćwiczenia.

 

Lekcja 28 – Wykresy zaawansowane

Wykresy – dane w tabeli niewiele nam mówią. Człowiek jest wzrokowcem, a więc graficzne przedstawienie danych jest o wiele bardziej interesujące - z pomocą mogą przyjść wykresy. W tej części sprawdzamy jak właściwie wstawiać wykresy, jak je dostosować do naszych potrzeb, uczymy się odpowiednio przygotowywać dane tak aby wykres pokazał nam wartości z tabel bardziej interesująco. Dowiadujemy się czym są wykresy przebiegu w czasie.
Poruszana tematyka: wstawianie wykresów, zaawansowana modyfikacja wyglądu wykresów, wstawianie grafik w wykresy, automatyczne kolorowanie wykresów, np. ze względu na zakres wartości, różne sposoby liczbowego opisu osi i wartości, interpretacja pustych komórek na wykresach, wykresy przebiegu w czasie, ćwiczenia.

 

Blok III – Tabele przestawne

 

Dzień 9

 

Lekcja 29 - Tabele przestawne do czego służą jak funkcjonują przygotowanie danych źródłowych

Do czego służą jak funkcjonują przygotowanie danych źródłowych - ogólny opis tabel przestawnych, omówienie najważniejszych cech.
Omawiane zagadnienia: wprowadzenie do tabel przestawnych, opis elementów tabel.

 

Lekcja 30 - Wstawianie tabeli przestawnej

Dowiadujemy się jak właściwie przygotować dane źródłowe do utworzenia tabel przestawnych, tworzymy pierwszą tabelę przestawną, poznajemy, jak działa - testujemy podstawowe zasady działania tabel przestawnych.
Omawiane zagadnienia: wstawianie w arkusz pola tabeli przestawnej, zmiana układu tabeli przestawnej, ćwiczenia.

 

Lekcja 31 - Zmiana wyglądu tabel przestawnych

Sam raport w tabeli przestawnej to jedno, ale właściwe przedstawienie uzyskanych wyników sprawia, że tabela przestawna jest czytelna Uczymy się też zmieniać jej projekt tak, aby przedstawiane dane były jak najbardziej dla nas czytelne.
Omawiane zagadnienia: pokazywanie i ukrywanie elementów tabeli przestawnej, sumowanie – domyślne obliczenie, zmiana wyglądu tabel przestawnych, ćwiczenia.

 

Lekcja 32 - Zmiana ustawień pól

Siła tabel przestawnych tkwi w szybkości jej działania i prostocie użytkowania W tej części dowiadujemy się jak dokonywać zmiany obliczeń: suma, średnia, minimum, maksimum i inne.
Omawiane zagadnienia: zmiana ustawień pola wartości, zmiana ustawień innych pól, ćwiczenia.

 

Lekcja 33 - Prezentacja danych

Działanie tabeli przestawnej różni się nieco od działania typowych tabel lub formuł Nie wystarczy tylko zmienić wartości w tabeli źródłowej Sprawdzamy jak prawidłowo zasilać tabelę przestawną nowymi danymi, ja zmieniać źródło danych.
Omawiane zagadnienia: pokarz wartości jako filtrowanie i sportowanie danych w tabeli przestawnej, ćwiczenia.

 

Lekcja 34 - Aktualizacja danych źródłowych tabeli przestawnej

Działanie tabeli przestawnej różni się nieco od działania typowych tabel lub formuł Nie wystarczy tylko zmienić wartości w tabeli źródłowej Sprawdzamy jak prawidłowo zasilać tabelę przestawną nowymi danymi, ja zmieniać źródło danych.
Omawiane zagadnienia: odświeżanie danych, sprawdzenie i zmiana źródła danych, ćwiczenia.

 

Dzień 10

 

Lekcja 35 - Grupowanie danych

Jedną z ciekawszych funkcjonalności tabel przestawnych jest grupowanie danych Dzięki temu, szybko sprawdzimy w jakich przedziałach cenowych są towary, sprawdzimy jacy klienci byli aktywni dokonywali zakupów w wybranych przedziałach czasowych Zajmuje to dosłownie kilka sekund.
Omawiane zagadnienia: grupowanie według etykiet dat, grupowanie według etykiet liczb grupowanie według etykiet tekstów, ćwiczenia.

 

Lekcja 36 - Wykresy przestawne

Jeżeli już uzyskamy interesujące nas raporty i zestawienia, warto je przedstawić na wykresie Wykres przemawia do nas bardziej niż tabela pełna liczb Dzięki wykresom przestawnym, modyfikacja samego wykresu i tabeli przestawnej jest dziecinnie prosta i szybka.
Omawianie zagadnienia: wstawianie wykresu przestawnego, wykres przestawny i wykres standardowy – różnice, ćwiczenia.

 

Lekcja 37- Funkcja WEŹ DANE TABELI

Ta zaawansowana formuła pozwala pobierać z tabeli przestawnej interesującą nas wartość niezależnie jak będziemy zmieniać układ tabeli Typowa formuła pobiera wartość z komórki o określonym adresie, funkcja WEŹDANETABELI, podąża za wybranym wynikiem i niezależnie, gdzie się znajdzie w tabeli, potrafi ją poszukać i pobrać jej wynik.
Omawiane zagadnienia: działanie funkcji weź dane tabeli, włączanie i wyłączanie funkcji weź dane tabeli, budowa funkcji weź dane tabeli, ćwiczenia.

 

Lekcja 38 - Pola i elementy obliczeniowe

Jeżeli chcesz uzyskać dodatkowe obliczenia w tabeli przestawnej, możesz to zrobić wstawiając w nią pole obliczeniowe Jest to element tabeli, który pozwala dokonywać obliczeń pomiędzy podstawowymi polami, słowem, jeżeli coś liczyć, to za pomocą pola obliczeniowego.
Omawiane zagadnienia: tworzenie własnego pola obliczeniowego, tworzenie własnego elementu obliczeniowego, wykorzystanie pola i elementu obliczeniowego, ćwiczenia.

 

Lekcja 39 – Model danych

Używając modelu danych, masz możliwość aliaży danych z kilu tabel jednocześnie. W tej części dowiesz się jak taki model stworzyć jak z niego korzystać.
Omawiane zagadnienia: tworzenie tabel automatycznych, tworzenie modeli danych, tworzenie pól i elementów obliczeniowych, tworzenie hierarchii danych, tworzenie wskaźników kpi.

 

Blok IV - Excel Zaawansowany

 

Dzień 11

 

Lekcja 40 – Definiowanie nazw komórek

Definiowanie nazw komórek – doskonały sposób na automatyczne odwołanie się do tych nazw w formułach, dzięki nim nie będziesz musiał klikać w komórki których chcesz użyć w formułach, nie będziesz musiał szukać interesujących Cię wartości w arkuszach – po prostu zamiast adresu komórki używasz ich nazw.
Poruszana tematyka: definiowanie nazw, używanie nazw w formułach (zapomnisz o używaniu $ w adresach komórek), zarządzanie nazwami, ćwiczenia.

 

Lekcja 41 – Użycie narzędzi przejdź do i przejdź do – specjalnie…

Użycie narzędzi przejdź do i przejdź do – specjalnie… - niezbędne narzędzia pomocnicze do szybkiego poruszania się wewnątrz struktur i elementów Excela Narzędzia pozwalają też wyszukiwać i wypełniać puste komórki, zaznaczać komórki z określoną zawartością
Poruszana tematyka: przechodzenie do obiektów w skoroszycie, przechodzenie do wybranych miejsc w skoroszycie, zaznaczanie obiektów i elementów za pomocą przejdź do – specjalnie…, zaznaczanie pustych komórek, wypełnianie pustych komórek wybranymi wartościami, wyszukiwanie różnic w kolumnach i wierszach, wyszukiwanie i zaznaczanie formatowań warunkowych, wyszukiwanie i zaznaczanie poprawności danych.

 

Lekcja 42 – Funkcje wyszukujące w połączeniu z funkcjami logicznymi

Pobawimy się formułami w zaawansowanym sposób, tak aby wydobyć z nich jak najwięcej korzyści, np. będziemy automatyzować funkcję wyszukaj pionowo i poziomo tak aby móc jednym kliknięciem uzyskać wynik wyszukiwania z różnych kolumn w całej tabeli, będziemy też przeszukiwać kilka tabel w oparciu o dodatkowe warunki Usprawnimy też funkcję poprawność danych, np. rozwijana lista będzie automatycznie się aktualizować.
Poruszana tematyka: wyszukaj pionowi, wyszukaj poziomo z kilku tabel, pozycja, podaj, pozycję, indeks, ćwiczenia.

 

Dzień 12

 

Lekcja 43 – Import danych

Import danych – jak doskonale wiesz dane do Excela można pobierać z wielu źródeł, np. innych plików Excel, tekstowych lub z Internetu Sprawdzimy, jak to działa i czym się różni linkowanie od połączenia, jak naprawić utracone linki np. wskutek zmiany nazwy pliku Pobierzemy też informacje ze stron internetowych (kursy walut), i zautomatyzujemy ich pobieranie.
Dane będziemy pobierać z: plików tekstowych, csv, z tabel, z plików excela (linkowanie i połączenie – dwa różne sposoby pobierania danych, z katalogów – pobieranie danych z wszystkich plików umieszczonych w tym katalogu, ćwiczenia.

 

Lekcja 44 – Filtrowanie zaawansowane

Filtrowanie zaawansowane – jeżeli tradycyjne filtrowanie jest dla ciebie niewystarczające, np. zbyt mało możliwości, to filtrowanie zaawansowane powinno spełnić twoje wymagania możesz w nim używać wielu parametrów filtracji wykorzystując do tego celu nawet formuły.
Omawiane zagadnienia: przykłady działania filtrowania zaawansowanego, użycie wielu warunków filtrowania, automatyczne przenoszenie wyniku filtrowania do nowej tabeli, ćwiczenia.

 

Lekcja 45 – Wstęp do makr

Makra rejestrowane – automat robiący cała pracę za ciebie – masz dosyć niekończącego się klikania i wykonywania ciągle tych samych czynności w Excelu? Makro zrobi to a ciebie w ułamek sekundy! Naucz Excela tego co sam wykonujesz a on z chęcią wyręczy cię w tym zadaniu, szybko i sprawnie.
Omawiane zagadnienia: zaplanowanie scenariusza makra, rejestracja makra, zarządzanie i uruchamianie makr, ćwiczenia.

 

ZAPISY

Rezerwacja miejsca