Zadania do wykonania:

Zabawę zaczniemy od utworzenia tabeli, numeracji i kolorowania komórek. Tabelę będziemy formatować na wiele sposobów, począwszy do zwykłego wstawiania kolorów na formatowaniach warunkowych kończąc. Oczywiście nie zabraknie sortowania i filtrowania i to w sposób nie do końca oczywisty. W zadaniach będziemy dodawać kolejne kolumny, które wypełnią się nazwami, liczbami, formułami, będziemy też łączyć tabelę z innymi tabelami tak aby wyciągnięć z nich interesujące informacje. Nie zabraknie drukowania, ciekawych formuł, zarówno zliczających, logicznych jak i zwykłej sumy czy średniej. Formuły będziemy używać w na różne ciekawe sposoby, aby sprawdzić co da się z nich wycisnąć. W zadaniu nie może zabraknąć tabel przestawnych, Power Pivot i innych fascynujących tematów! Możesz też uczestniczyć w tworzeniu zadań, przysyłając mi swoje pomysły lub problemy z jakimi spotykasz się w pracy, słowem materiał robię dla was, abyście mogli w praktyczny sposób uczyć się Excel.

 

Przychodzisz rano do biura, odbierasz maile i widzisz wiadomość od szefa, a w niej: "Cześć! W załączniku przesyłam ci tabelkę, weź ją ogarnij tak na szybko  bo za chwilę będą ją potrzebował, zrób jakieś obramowanie."
1 KROK - W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się co należy zrobić: wstawić numerację, wstawić obramowanie oraz dla poprawienia wyglądu tabeli możemy zwiększyć wysokość wiersza z nagłówkami tabeli.
2 KROK - Teraz aby to zrobić wykonaj polecenia poniżej, wstaw automatycznie numerację w kolumnie l. p. Nie używaj ręcznego przeciągania. Obramuj tabelę tak aby użyć schematu linii znajdującego się w pliku Excela w arkuszu "zadanie 1P"
3 KROK - Wysokość wiersza 10 ustaw na 20,55 q opisy kolumn tabeli wyśrodkuj w komórkach w pionie i poziomie.
4 KROK - Zapisz plik oraz zmień jego nazwę w dowolnym wybranym miejscu na swoim komputerze ale tak żebyś pamiętał gdzie masz zapisany plik oraz żebyś pamiętał pod jaką nazwą.
Przychodzisz rano do biura, odbierasz maile i widzisz wiadomość od szefa, a w niej: "Cześć! W załączniku przesyłam ci tabelę, weź ją ogarnij tak na szybko bo za chwilę będą ją potrzebował, zrób jakieś obramowanie i żeby tabela była pokolorowana, ta wiesz wiersze na  zmianę."
W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się co należy zrobić: Wstawić numerację. W wiersz dla pozycji drugiej wstawić kolor. Skopiować wiersz dla pozycji 2 i wstawić jego format co drugi wiersz w całej tabeli.
Teraz aby to zrobić wykonaj polecenia poniżej:
1. Wstaw automatycznie numerację w kolumnie l. p. Nie używaj ręcznego przeciągania.
2. Cały wiersz nr 2 ( Leszno, od kolumny l.p. do kolumny wartość) sformatuj na dowolny kolor.
3. Skopiuj i wstaw ten wiersz w całej tabeli, aby tabela wyglądała jak przykład w pliku. Zrób to automatycznie, bez ręcznego kopiowania. Wykonaj to z możliwie małą ilością kliknięć.