Home » Excel Poradnik » Pakiet biurowy MS Office – Teams, Excel, Word, PowerPoint

Pakiet biurowy MS Office – Teams, Excel, Word, PowerPoint

WPROWADZENIE

Szkolenie z programów pakietu MS Office opiera się na przykładach zaczerpniętych z codziennego życia pracowników. Uważamy, że skuteczna nauka musi iść w parze z praktyką. Kurs skierowany jest do osób chcących podnieś swoje umiejętności komputerowe związane z obsługą takich programów jak Excel, Word, PowerPoint bądź Teams – w ostatnim czasie najbardziej popularne narzędzie do aranżowania pracy zespołowej w trybie zdalnym.
Podczas szkolenia wcielisz się w postać pani Hani, właścicielki piekarni, która musi stawić czoło konkurencji, która otworzyła tuż obok własny biznes i stanowi dla niej poważne zagrożenie. Podczas szkolenia będziesz musiał zmierzyć się z problemem i pomóc pani Hani przygotować na tyle atrakcyjną ofertę, aby klienci nie zrezygnowali z jej usług na rzecz nowej piekarni. Do tego celu wykorzystasz możliwości programu PowerPoint. Przygotujesz wzory umów dla firm, z którymi pani Hania będzie podpisywać umowy na catering kanapkowy. Natomiast nauka obsługi programu Excel odbędzie się podczas ćwiczeń i prac związanych z przeprowadzeniem inwentury, obliczaniem kosztów oraz zysku piekarni, a także ze symulacją założeń dalszego prosperowania biznesu.
Skoro są zadania to musi być konkurs. Wygrywa osoba, która przygotuje najbardziej atrakcyjną ofertę, gwarantującą, że piekarnia  przyniesie jak największy dochód. Zwycięzca zostanie wybrany przez wszystkich uczestników szkolenia. Przewidziana jest nagroda-niespodzianka.
W ostatnim dniu szkolenia służymy pomocą przy tworzeniu CV z wykorzystaniem programu Word.
10 spotkań on-line, na żywo. Jeżeli nie posiadasz MS Office na swoim komputerze, skontaktuj się z nami. Poinstruujemy Cie jak pobrać 30-dniową wersję próbną, abyś mógł aktywnie uczestniczyć w szkoleniu.
Wymagania dotyczące znajomości obsługi komputera:
 • Podstawowa wiedza (jeżeli sprawnie poruszasz się w przestrzeni internetowej, Twoje umiejętności są wystarczające.)
 • Szkolenie jest od podstaw, także nie jest wymagana znajomość programów MS Office.

 

PROGRAM SPOTKAŃ

1 DZIEŃ – Wprowadzenie - 12 listopada od 18:00 do 20:30

Zapoznanie się oraz wprowadzenie do tematyki szkolenia, czyli kilka słów o tym, jak i z kim będziemy pracować oraz co będziemy robić.
Krótkie omówienie metod przyswajania wiedzy przez osoby dorosłe oraz zaznajomienie się z wybranymi technikami skutecznego uczenia, które będziesz mógł wykorzystać nie tylko na szkoleniu z MS Office, ale w cały swoim życiu. To wszystko po to, abyś mógł szybciej, łatwiej i przede wszystkim skuteczniej przyswajać nową wiedzę.
Wspólna ustalenie harmonogramu prac pani Hani, związanego z poszerzeniem oferty piekarni oraz przygotowaniem rozliczeń dotyczących sprzedaży za dany miesiąc. Wykorzystanie wybranych, podstawowych elementów zwinnych metod SCRUM.

 

DZIEŃ 2 - Narzędzia do pracy zdalnej – Teams - 18 listopada od 18:00 do 20:30

Stand-up meeting – szybkie podsumowanie tego, co zostało zrobione oraz wprowadzenie do zadań dnia bieżącego (praca w Teamsie z zdaniami oraz planerem).
Nauka obsługi programu Teams do wykorzystania w pracy zdalnej. Podczas szkolenia zapoznasz się z takim zagadnieniami jak: rozmowy na żywo, funkcje związane z prowadzeniem połączeń zdalnych, kalendarz, dodawanie oraz udostępnianie plików. Dowiesz się, jak obsługiwać Teamsa na potrzeby kursu i poza nim.
Planer oraz zadania – główne narzędzia, które będziesz wykorzystywać podczas całego szkolenia. Nauczysz się, jak zorganizować dzień pracy, czyli: jak utworzyć nowe zadanie, jak przypisać osoby do wykonania zadania oraz jak ustalić ważności i priorytety. Stworzenie harmonogramu oraz codzienna kontrola pracy.

 

DZIEŃ 3 oraz 4 – MS Word - 20, 25 listopada od 18:00 do 20:30

Stand-up meeting – szybkie podsumowanie tego, co zostało zrobione oraz wprowadzenie do zadań dnia bieżącego (praca w Teamsie z zdaniami oraz planerem).
Według powszechnej opinii program Word nie jest trudny – większość rzeczy w wykonujemy w nim intuicyjnie. Często również w trakcie rozmowy z osobami zainteresowanymi odbyciem szkolenia z Worda słyszmy, że przecież obsługa tego programu jest banalna. Skoro służy po prostu do pisania to na czym miałby polegać jakikolwiek problem?  I zasadniczo zgadzamy się z tym, że nie jest to trudny program, ale... dokument w Wordzie można sporządzać wiele godzin, jeśli wszystkie czynności wykonuje się ręcznie lub poświecić mu optymalną ilość czasu, korzystając z możliwości jakie daje nam automatyzacja narzędzi.
Nauka obsługi Worda poprzez praktyczne ćwiczenia. Głównym zadaniem będzie przygotowanie oraz zredagowanie oferty piekarni na świadczenie usługi dla firm – codzienne dostawy pysznych kanapek. Otrzymasz wzór umowy, a twoim zdaniem będzie odpowiednie zredagowania dokumentu. Zrobisz to po zapoznaniu się z najważniejszymi zagadnieniami.
Po szkoleniu będziesz potrafił:
 • Poruszać się sprawnie w dokumentach Word, będziesz znać podstawy wprowadzania tekstu oraz dowiesz się, czego nie wolno robić.
 • Stosować style w dokumencie Word i dowiesz się, dlaczego jest to podstawowe narzędzie pracy. Zmienisz wygląd dokumentu jednym kliknięciem.
 • Szybko edytować tekst i poprawiać błędy – praca z redaktorem oraz wykorzystanie opcji pokaż wszystko – sposób na pokazanie ukrytych elementów w tekście, które wpływają na wygląd i układ dokumentu.
 • Wklejać teksty z innych dokumentów oraz stron tak, aby automatycznie dostosowały się do twojego dokumentu.
 • Zapanować nad grafiką oraz zdjęciami w Wordzie. Dowiesz się jak ustawić zdjęcia, żeby były tam, gdzie chcesz, zmieniać ich wygląd oraz dostosowywać do potrzeb wizualnych dokumentu.
 • Wstawić stronę tytułową, rozpocząć pisanie od nowej strony. Nauczymy cię wstawiać puste strony oraz dokonywać jej podziału.
 • Wstawiać, edytować nagłówki i stopki w dokumentach. Wstawisz tekst oraz grafikę, np. logo firmowe, numerację stron, datę oraz inne wymagane informacje, które powinny się tam znaleźć.
 • Wstawić spis treści oraz spis ilustracji, który umożliwi Ci szybkie poruszanie się po dokumencie.
 • Zapisywać, drukować oraz tworzyć PDF.

 

DZIEŃ 5 oraz 6 - PowerPoint - 27 listopad 2 grudzień - od 18:00 do 20:30

 

Stand-up meeting – szybkie podsumowanie tego, co zostało zrobione oraz wprowadzenie do zadań dnia bieżącego (praca w Teamsie z zdaniami oraz planerem).
PowerPoint – wizualne przygotowanie oferty piekarni dla indywidualnych klientów. Poznasz funkcje programu oraz zasady tworzenia najbardziej atrakcyjnych prezentacji. Dowiesz się, jak zaprezentować i zaakcentować najważniejsze informacje swoim przyszłym słuchaczom.
Po szkoleniu będziesz potrafił:
 • Określić podstawowe zasady prezentowania tekstu w oparciu o spójność wizualną.
 • Wstawić tekst o wybranym stylu w dowolnym miejscu slajdu.
 • Wstawiać grafiki, zdjęcia, ikony, a także zmieniać ich wygląd oraz dodawać efekty animowane.
 • Stworzyć własny szablon projektu lub wykorzystać Projektanta PowerPoint do zaskakującej przemiany wyglądu prezentacji, i to za jednym kliknięciem.
 • Ustawić animowane przejścia między slajdami, które w znaczący sposób uatrakcyjnią twoją prezentację.
 • Zapisać gotowy plik.

 

DZIEŃ 7, 8, 9 - Excel - 4, 9, 11 grudzień od 18:00 do 20:30

 

Stand-up meeting – szybkie podsumowanie tego, co zostało zrobione oraz wprowadzenie do zadań dnia bieżącego (praca w Teamsie z zdaniami oraz planerem).
Czas na Excel – podstawy pracy. Poznasz najważniejsze zagadnienia dotyczące specyfiki programu. Nauczysz się wprowadzać dane, dokonywać szybkich, nieskomplikowanych obliczeń, które następnie przedstawisz w formie tabeli lub wykresu. Sortowanie bądź filtrowanie też nie będzie już wyzwaniem. Będziesz mógł wyciągnąć z tabelek tylko te informacje, które są ci potrzebne w danej chwili. Samodzielnie zbudujesz tabelkę, odpowiednio ją formatując oraz wykonasz niezbędne obliczenia.
Wspólnie opracujemy harmonogramy dostaw towarów i zestawienia cen towarów. Stworzymy budżet firmowy, zrobimy inwenturę – wszystko to w tabelkach Excela, które nauczysz się tworzyć samodzielnie i dowiesz się, dlaczego nie jest to wcale takie trudne jak wielu twierdzi.
Podczas szkolenia zostaną omówione takie zagadnienia jak:
 • Wprowadzenie do Excela – omówienie programu.
 • Wprowadzanie i kasowanie danych – dowiesz się jak prawidłowo wprowadzać dane w komórki, jakich błędów unikać, na co zwracać uwagę. Po wpisaniu danych w Excela, czasami trzeba je też usunąć. Ćwiczymy jak zrobić to szybko, skutecznie i w zależności od tego, czy mamy do czynienia z formatami, wartościami, a może ze wszystkim naraz. Przekonasz się, dlaczego BACKSPACE nie służy do kasowania danych.
 • Formatowanie komórek, liczb, tekstów – jak zrobić profesjonalnie wyglądającą tabelę, według własnych preferencji stylistycznych? Jak obramować tabelę, wyrównać tekst bądź liczby w komórkach? Co zrobić, aby tabela tworzyła się sama? Na te wszystkie pytania znajdziemy odpowiedź.
 • Tworzenie tabel ręcznie i automatycznie – Excel bez tabeli jest jak szafa bez półek. Ci, którzy lubią się bawić kolorami i obramowaniami zainteresują się zapewne różnymi sposobami ręcznego tworzenia tabel – jak je obramować na sto różnych sposobów, pokolorować niczym Picasso, a na koniec podliczyć. Jednak dla osób, u których każda minuta jest cenna ciekawym rozwiązaniem będzie automatyczne tworzenie tabel. Profesjonalną tabelę, pełną fantastycznych niespodzianek zrobisz w jedną sekundę.
 • Podstawowe formuły w Excelu – nauczysz się wpisywać formuły i robić obliczenia oraz dowiesz się czego nie robić, aby Excel zawsze działał poprawnie.
 • Seria danych, uchwyt wypełnienia – kopiowanie za pomocą przeciągania.
 • Zaznaczanie, kopiowanie, wklejanie – zasady prawidłowego kopiowania i wklejania w Excelu.
 • Filtry w Excelu jako najpopularniejsze narzędzie pracy - to dzięki ich ustawieniom widzimy w tabeli wyniki odpowiadające naszym kryteriom. Poznasz działanie filtrów tekstowych; liczbowych i dat. Nauczysz się, jak przeliczać wyniki filtrowania, a także jak je kopiować.
 • Wykresy – graficzna prezentacja danych. Często w ten sposób łatwiej zrozumieć liczby. Nauczymy cię wstawiać wykresy, podpowiemy co zrobić, jeżeli dane nie chcą się na nich „pokazać”. Przećwiczysz różne sposoby formatowania wyglądu wykresów.

 

Dzień 10 – Zakończenie szkolenia - 16 grudnia od 18:00 do 20:30

Wspólne podsumowanie zdobytej wiedzy. Czas na zadawanie dodatkowych pytań. Ponadto dla osób chętnych przewidziana jest praca w Wordzie nad  własnym szablonem CV. Szkolenie zwieńczy wyłonienie zwycięzcy konkursu –  głosowanie uczestników kursu i wręczenie nagrody-niespodzianki.

 

 

 

TERMIN SPOTKANIA

 • od 18 października do 16 grudnia 2020
 •  godzina od 18:00 do 20:30
komputer

SZCZEGÓŁY

 • spotkanie DARMOWE - finansowane ze środków budżetowych Miasta Poznań
 •  wydarzenie online, link do spotkania będzie wysłanym mailowo przed spotkaniem
komputer

ZAPISY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *