BLOK TEMATYCZNY I - Najpopularniejsze funkcje Excela
Na szkoleniu z najpopularniejszych funkcji Excela poznasz takie zagadnienia jak wyszukaj pionowo i poziomo (wyszukiwanie danych w tabelach), funkcje czasowe niezbędne do obliczania wszelkich terminów, poznajemy działanie funkcji logicznych - ORAZ, LUB, JEŻELI, JEŻELI.BŁĄD. Na tym poziomie poznajemy również ciekawe funkcje tekstowe, dzięki którym będzie możliwe "wyciąganie" z tekstu fragmentu tekstu, lub łączenie kilku tekstów w jednej komórce. Nauczymy się też stosowanie list wyborów, dzięki którym nie będzie już pomyłek przy wpisywaniu wartości w komórki. Będziemy też sprawdzać jak usuwać powtarzające się wartości komórek.
Szkolenia w blokach tematycznych pozwalają na podniesienie umiejętności Uczestników z konkretnego zagadnienia, bez konieczności odbycia całego pakietu. Dzięki doprecyzowanym tematom szkoleń oszczędzasz czas oraz pieniądze. Pomysł na zorganizowanie szkoleń w blokach tematycznych powstał po rozmowach z jednym z naszych Klientów - wiodącej firmy z branży AGD. Początkowo podeszliśmy do tematu bardzo sceptycznie, analizując czy taka forma szkolenia będzie wystarczająco skuteczna i satysfakcjonująca dla Klientów. Wyniki przeszły nasze oczekiwania. Okazało się, że pomysł stał się niezmiernie skuteczny i zarazem wydajny, ze względu na swoją prostotę oraz oszczędność czasu. Szkolenia w formie bloków tematycznych prowadzimy już od dwóch lat, cały czas współpracując i testując nasze rozwiązania z firmą, która była inicjatorem pomysłu. Dało to początek nowego podejścia do szkoleń, bazujących na pogrupowanych zagadnieniach Excela, podanych w formie 4-godzinnych bloków. O skuteczności tej metody możesz przekonać się już dziś zapisując się na wybrany wariant.
![]() |
Szkolenie na zamówienie
|
![]() |
W cenie szkolenia otrzymasz
|
BLOK TEMATYCZNY I - Najpopularniejsze funkcje Excela
Funkcje średniozaawansowane.
Poznajemy funkcje najczęściej wykorzystywane w pracy, np. w logistyce, księgowości. Dowiadujemy się dlaczego księgowi „nie lubą” Excela (wielu twierdzi, że Excel „oszukuje”, czyli jak prawidłowo zaokrąglać liczby, sprawdzimy jak szybko zliczyć ilość komórek tekstowych, liczbowych, uczymy się też jak przeliczać tylko widoczne wartości w arkuszach, pomijając komórki ukryte.
-
zaokrąglanie liczb,
-
ustaw dokładność zgodnie z wyświetlaną,
-
średnia, licz jeżeli,
-
suma jeżeli,
-
licz warunki,
-
suma warunków,
-
funkcje zliczające,
-
maksimum/minimum,
-
sumy częściowe,
-
suma częściowa,
-
ćwiczenia
Funkcje czasowe.
Excel to świetne narzędzie do obliczeń czasu - wszelkich terminów, ilości przepracowanych dni, kontroli terminów przeglądów. Dzięki zastosowaniu odpowiednich formuł, wyliczysz ile postało ci dni do wakacji, kiedy mija termin płatności. W połączeniu z innymi funkcjami, Excel sam powie ci na które terminy musisz zwrócić uwagę.
-
skróty klawiszowe dla dat
-
dziś, teraz, dni robocze,
-
dni robocze niestandardowe,
-
ćwiczenia
Funkcje logiczne.
Dzięki tym funkcjom Excel sprawdza ustalone założenia i na podstawie wyniku tej analizy może generować pewne działania, np. naliczenia rabatu uzależniając go od wielkości zamówienia. Funkcje logiczne pozwolą też w prosty sposób sprawdzić szereg warunków i wskazać która pozycja spełnia wymagane warunki.
-
Oraz, lub, jeżeli,
-
jeżeli błąd,
-
przykłady zastosowań,
-
ćwiczenia
Funkcje tekstowe.
Excel to nie tylko liczby, to również świetne narzędzie do przetwarzania tekstów. Będziemy sprawdzać jak z tekstu wyciągnąć interesujący nas fragment, jak podzielić tekst na fragmenty. Będziemy również łączyć fragmenty tekstu z kilku komórek w jednej. Jeżeli zdarza się, że chcesz wyrównać pisownię w komórkach na wielkie lub małe litery, najszybciej zrobisz to właśnie funkcjami tekstowymi. Funkcje tekstowe pomogą również naprawić daty, czyli sprawią, aby po imporcie danych z innych programów data była datą a nie tekstem.
-
prawy, lewy, fragment tekstu,
-
wielkie litery, małe litery, z wielkiej litery,
-
długość tekstu,
-
podaj pozycję,
-
złącz teksty,
-
tekst jako kolumny,
-
ćwiczenia
Poprawność danych.
Świetny sposób, aby kontrolować co jest wprowadzane w komórki, np. nie wpiszemy nazwy produktu której nie ma na przygotowanej rozwijanej liście. Możemy też określić zakres liczb jakie mogą być wpisywane w komórki, daty lub kreślić ilość znaków którą można wpisać w komórki. Poprawność danych to doskonały sposób, aby uniknąć popełniania błędów podczas wpisywania danych w tabele.
-
lista
-
długość tekstu
-
liczby
-
liczby całkowite
-
daty
-
ćwiczenia
Listy niestandardowe.
Dzięki nim możemy wypełniać komórki nazwami dni tygodni lub miesięcy. Nauczymy się, jak tworzyć własne listy niestandardowe, dzięki czemu nie będziemy już musieli pamiętać wszystkich ich składników – nazwy działów w firmie, listy miast, wystarczy że wpiszemy jedną z nich i przeciągniemy wpis na inne komórki, Excel wypełni te komórki odpowiednią listą. Użyjemy też list niestandardowych do sortowania kolejności kolumn w tabeli.
-
tworzenie list niestandardowych
-
zaradzanie listami niestandardowymi
-
sortowanie tabel wg list niestandardowych
-
ćwiczenia
Wyszukaj pionowo, wyszukaj poziomo .
Narzędzia bez których nie można się obyć przy wyszukiwaniu danych, aktualizacji cenników, porównywania danych w arkuszach. Sprawdzimy jak działają te funkcje, jak za ich pomocą wyszukać w tabelach intersujące nas dane, jak unikać błędów w używaniu tych formuł i jak wykorzystać praktycznie błąd #N/D który często generują te funkcje.
-
wyszukaj pionowo
-
wyszukaj poziomo
-
użycie funkcji jeżeli.błąd
-
praktyczne zastosowanie formuł
-
ćwiczenia
Usuwanie duplikatów .
Prosty sposób pozbycie się powtarzających się wartości w arkuszach. Dzięki niej stworzysz listę miast z których masz klientów, lub dowiesz się jakie wartości znajdują się w kolumnie.
-
usuń duplikaty w kolumnie
-
usuń duplikaty na podstawie kilku kolumn
-
usuń duplikaty w tabeli
-
ćwiczenia