EXCEL ŚREDNI Z POWTÓRKĄ PODSTAW + TABELE PRZESTAWNE
Szkolenia należy do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych z naszych szkoleń przez kursantów. Szkolenie jest wzbogacone o część powtórkową najistotniejszych zagadnień z poziomu podstawowego. Po tym wprowadzeniu przejdziemy do tematyki z poziomu średnio-zaawansowanego. Nauka podzielona jest na bloki tematyczne, np., funkcje zliczające, funkcje logiczne, funkcje tekstowe, tabele przestawne, czy też poprawność danych lub o wyszukiwaniu pionowym i poziomym nie wspominając. Bloków jest dwanaście, w każdym znajduje się część teoretyczna jak i praktyczna, czyli ćwiczenia do samodzielnego wykonania pod okiem trenera. Szkolenie kończymy Tabelami Przestawnymi. Po ukończeniu i opanowaniu zagadnień z tego szkolenia, będziesz mógł powiedzieć, że znasz Excela dobrze.
Jeżeli zastanawiasz się czy to szkolenie jest dla Ciebie odpowiedzenie lub na jaki poziom szkolenia wybrać, pobierz test z Excela (link znajduje się w górnej części strony), rozwiąż go i odeślij na adres testy@szkolenia-ic.pl. Sprawdzimy go i poinformujemy Cię jaki poziom szkolenia jest dla ciebie najodpowiedniejszy.
![]() |
Cena za szkolenie
|
![]() |
W cenie szkolenia otrzymasz
|
PROGRAM SZKOLENIA
Powtórka – Szkolenie rozpoczynamy powtórką z części materiałów z niższych poziomów. Są to tematy które będą wykorzystywane podczas tego szkolenia a odświeżenie ich pozwoli na łatwiejszą naukę. Poruszana tematyka:
-
Wprowadzanie danych
-
Kasowanie danych
-
Seria danych
-
Zaznaczanie komórek z użyciem skrótów klawiszowych
-
Blokowanie adresów komórek
-
Tworzenie automatycznych tabel
-
Skróty klawiszowe
-
Widok
-
Operacje na wielu arkuszach
Funkcje średniozaawansowane –poznajemy funkcje najczęściej wykorzystywane w pracy, np. w logistyce, księgowości. Dowiadujemy się dlaczego księgowi „nie lubą” Excela (wielu twierdzi, że Excel „oszukuje”, czyli jak prawidłowo zaokrąglać liczby, sprawdzimy jak szybko zliczyć ilość komórek tekstowych, liczbowych, uczymy się też jak przeliczać tylko widoczne wartości w arkuszach, pomijając komórki ukryte. Poruszana tematyka:
-
Zaokrąglanie liczb
-
Ustaw dokładność zgodnie z wyświetlaną
-
Średnia
-
Licz jeżeli, suma jeżeli
-
Licz warunki, suma warunków
-
Funkcje zliczające
-
Maksimum/minimum
-
k, minimum.k
-
Sumy częściowe
-
suma częściowa
-
Dodatkowe uzupełniające ćwiczenia
Funkcje czasowe – Excel to świetne narzędzie do obliczeń czasu - wszelkich terminów, ilości przepracowanych dni, kontroli terminów przeglądów. Dzięki zastosowaniu odpowiednich formuł, wyliczysz, ile postało ci dni do wakacji, kiedy mija termin płatności. W połączeniu z innymi funkcjami, Excel sam powie ci na które terminy musisz zwrócić uwagę. Poruszana tematyka:
-
Skróty klawiszowe dla dat
-
Dziś, teraz
-
Dni robocze
-
Dni robocze niestandardowe
-
Ćwiczenia
Funkcje logiczne – dzięki tym funkcjom Excel sprawdza ustalone założenia i na podstawie wyniku tej analizy może generować pewne działania, np. naliczenia rabatu uzależniając go od wielkości zamówienia. Funkcje logiczne pozwolą też w prosty sposób sprawdzić szereg warunków i wskazać która pozycja spełnia wymagane warunki. Poruszana tematyka:
-
Oraz
-
Lub
-
Jeżeli
-
Jeżeli błąd
-
Dodatkowe uzupełniające ćwiczenia
Funkcje tekstowe – Excel to nie tylko liczby, to również świetne narzędzie do przetwarzania tekstów. Będziemy sprawdzać jak z tekstu wyciągnąć interesujący nas fragment, jak podzielić tekst na fragmenty. Będziemy również łączyć fragmenty tekstu z kilku komórek w jednej. Jeżeli zdarza się, że chcesz wyrównać pisownię w komórkach na wielkie lub małe litery, najszybciej zrobisz to właśnie funkcjami tekstowymi. Funkcje tekstowe pomogą również naprawić daty, czyli sprawią, aby po imporcie danych z innych programów data była datą a nie tekstem. Poruszana tematyka:
-
Prawy
-
Lewy
-
Fragment tekstu
-
Wielkie litery, małe litery, z wielkiej litery
-
Długość tekstu
-
Podaj pozycję
-
Złącz teksty
-
Tekst jako kolumny
-
Dodatkowe uzupełniające ćwiczenia
Poprawność danych – świetny sposób, aby kontrolować co jest wprowadzane w komórki, np. nie wpiszemy nazwy produktu której nie ma na przygotowanej rozwijanej liście. Możemy też określić zakres liczb jakie mogą być wpisywane w komórki, daty lub kreślić ilość znaków którą można wpisać w komórki. Poprawność danych to doskonały sposób, aby uniknąć popełniania błędów podczas wpisywania danych w tabele. Poruszana tematyka:
-
Lista
-
Długość tekstu
-
Liczby
-
Liczby całkowite
-
Daty
-
Dodatkowe uzupełniające ćwiczenia
Listy niestandardowe – dzięki nim możemy wypełniać komórki nazwami dni tygodni lub miesięcy. Nauczymy się, jak tworzyć własne listy niestandardowe, dzięki czemu nie będziemy już musieli pamiętać wszystkich ich składników – nazwy działów w firmie, listy miast, wystarczy, że wpiszemy jedną z nich i przeciągniemy wpis na inne komórki, Excel wypełni te komórki odpowiednią listą. Użyjemy też list niestandardowych do sortowania kolejności kolumn w tabeli. Poruszana tematyka:
-
Tworzenie list niestandardowych
-
Zaradzanie listami niestandardowymi
-
Sortowanie tabel wg list niestandardowych
-
Dodatkowe uzupełniające ćwiczenia
Ochrona hasłem – zależy ci, aby ochronić komórki lub arkusze przed wyczyszczeniem lub ich zmianą? Chcesz ukryć zawartość komórek, np. to w jaki sposób przelicza dane formuła? A może nie chcesz, aby ktoś niepowołany otworzył twojego Excela lub sprawdzić kto co w tym pliku zrobił? W tej części znajdziemy odpowiedzi na wszystkie te pytania – zabezpieczymy komórki i arkusze przed zmianami, zablokujemy plik przed otwarciem, nauczymy się śledzić zmian dokonanych w arkuszach. Poruszana tematyka:
-
Blokowanie komórek
-
Ukrywanie zawartości komórek
-
Blokowanie arkuszy
-
Ochrona przed otwarciem
-
Rejestracja zmian
-
Dodatkowe uzupełniające ćwiczenia
Wyszukaj pionowo, wyszukaj poziomo – narzędzia bez których nie można się obyć przy wyszukiwaniu danych, aktualizacji cenników, porównywania danych w arkuszach. Sprawdzimy, jak działają te funkcje, jak za ich pomocą wyszukać w tabelach interesujące nas dane, jak unikać błędów w używaniu tych formuł i jak wykorzystać praktycznie błąd #N/D który często generują te funkcje. Poruszana tematyka:
-
Wyszukaj pionowo
-
Wyszukaj poziomo
-
Użycie funkcji jeżeli.błąd
-
Dodatkowe uzupełniające ćwiczenia
Usuwanie duplikatów – prosty sposób pozbycie się powtarzających się wartości w arkuszach. Dzięki niej stworzysz listę miast z których masz klientów, lub dowiesz się jakie wartości znajdują się w kolumnie. Poruszana tematyka:
-
Usuń duplikaty w kolumnie
-
Usuń duplikaty na podstawie kilku kolumn
-
Usuń duplikaty w tabeli
-
Dodatkowe uzupełniające ćwiczenia
Modyfikacja wstążki i paska szybkiego dostępu – nauczymy się jak dostosować do własnych potrzeb pasek szybkiego dostępu i wstążkę narzędziową tak aby wszystkie niezbędne narzędzia były zawsze pod ręką. Poruszana tematyka:
-
Modyfikacja i zarządzanie paskiem szybkiego dostępu
-
Modyfikacja i zarządzanie wstążką narzędziową
-
Ćwiczenia
Wykresy – dane w tabeli niewiele nam mówią. Człowiek jest wzrokowcem, a więc graficzne przedstawienie danych jest o wiele bardziej interesujące - z pomocą mogą przyjść wykresy. W tej części sprawdzamy jak właściwie wstawiać wykresy, jak je dostosować do naszych potrzeb, uczymy się odpowiednio przygotowywać dane tak aby wykres pokazał nam wartości z tabel bardziej interesująco. Dowiadujemy się czym są wykresy przebiegu w czasie. Poruszana tematyka:
-
Wstawianie wykresów
-
Zaawansowana modyfikacja wyglądu wykresów
-
Wstawianie grafik w wykresy
-
Automatyczne kolorowanie wykresów, np. ze względu na zakres wartości
-
Różne sposoby liczbowego opisu osi i wartości
-
Interpretacja pustych komórek na wykresach
-
Wykresy przebiegu w czasie
-
Dodatkowe uzupełniające ćwiczenia
Tabele przestawne – mityczne i potężne narzędzie do analizy danych w Excelu. W tej części dowiemy się, że są proste, sprawdzimy, jak stworzyć tabelę przestawną, jak dokonywać obliczeń i prezentacji wyników obliczeń. Porównamy też na tych samych danych sposób działania tradycyjnych formuł i tabel przestawnych. Wstawimy też w wykres przestawny.
-
Tworzenie tabeli przestawnej
-
Projektowanie tabeli przestawnej
-
Dokonywanie obliczeń
-
Odświeżanie/aktualizacja danych
-
Wstawianie wykresów przestawnych
-
Dodatkowe uzupełniające ćwiczenia