Lekcja 1
MS Excel

Wprowadzenie do Excela

Zestaw niezbędnych informacji potrzebnych do uruchomienia programu, gdzie i w co kliknąć aby uruchomić program, opis elementów okien Excela, nazwy elementów okna. Ponadto uczymy się jak się poruszać w Excelu.
Poruszana tematyka: uruchamianie Excela opis elementów okna, wybór: szablon czy pusty dokument, omówienie wstążek, organizacja danych w Excela.

 

Musisz to wiedzieć!
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 1, 2, 3, 4, 5

20 minut

Lekcja 2
MS Excel

Wprowadzanie, kasowanie danych

Dowiadujemy się jak prawidłowo wprowadzać dane w komórki, jakich błędów unikać, na co zwracać uwagę. Po wpisaniu danych w Excela, czasami trzeba je też usunąć. Ćwiczymy się jak to zrobić szybko i skutecznie na różne sposoby w zależności co i jak chcemy skasować – formaty, wartości a może wszystko. Sprawdzimy, dlaczego BACKSPACE nie służy do kasowania danych ?. Po opanowaniu tych umiejętności, zaczniemy używać formuł, czyli zaczniemy przeliczanie danych z komórek. Poznajemy jak prawidłowo wpisywać formuły, na co zwracać uwagę, jakich błędów unikać. Poznajemy najpopularniejsze formuły.
Poruszana tematyka: sposoby wprowadzania danych w komórki, sposoby na kasowanie danych w komórkach, prawidłowe sposoby na wprowadzanie i używanie formuł, suma – poznawanie podstawowej funkcji, sposoby wprowadzania sumy, potencjalne problemy przy wprowadzaniu sumy, dzielenie, mnożenie, średnia, minimum, maksimum, zliczanie, zapisywanie liczb jako tekst.

 

Musisz to wiedzieć!
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 1, 2, 3, 4, 6

45 minut

Lekcja 3
MS Excel

Przeciąganie danych w komórkach

Przeciąganie danych w komórkach za pomocą małego kwadracika, to czynność którą wykonuje wielu użytkowników Excela. W tej części poznajemy możliwości tego narzędzia i sposoby jego użycia – będziemy przeciągać teksty, liczby, daty, będziemy uczyli się też jak wykonać prawidłowo numerację np. w tabeli. Będziemy też sprawdzać jak za pomocą przeciągania kopiować formuły, np. sumę na inne komórki.
Poruszana tematyka: wykorzystanie CTRL w kopiowaniu danych, uchwyt wypełnienia, podwójne kliknięcie, uchwyt wypełnienia, podwójne kliknięcie, zasada działania, sposoby wykorzystania, wypełnianie zakresu komórek serią danych w poziomie.

 

Musisz to wiedzieć!
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 1, 2, 3, 4, 7

45 minut

Lekcja 4
MS Excel

Zaznaczanie danych, kopiowanie, wstawianie

Jedną z częściej wykonywanych działań w Excelu to zaznaczanie danych. W tej części sprawdzamy jak prawidłowo zaznaczać duże tabele bez użycia myszy, jak je kopiować, jak wstawiać skopiowane dane tak aby odbyło się to bez błędów i pomyłek. Pobawimy się też kolumnami i wierszami – będziemy je wstawiać, kasować zmieniać ich rozmiary
Poruszana tematyka: Zaznaczenia wierszy, kolumn, komórek za pomocą skrótów klawiszowych. Kopiowanie. Wstawianie skopiowanych danych na różne sposoby. Wstawianie specjalne skopiowanych komórek. Dostosowanie szerokości kolumny i kolumny pojedynczo lub grupowo. Dostosowanie wysokości wiersza i wierszy pojedynczo lub grupowo. Wstawianie wierszy i kolumn pojedynczo lub grupowo. Usuwanie wierszy i kolumn pojedynczo lub grupowo.

 

Musisz to wiedzieć!
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 1, 2, 3, 4, 8

45 minut

Lekcja 5
MS Excel

Formatowanie liczb i komórek

Formatowanie liczb i komórek – jak zrobić profesjonalnie wyglądającą tabelę, jak zrobić aby komórki w tabeli wyglądały tak jak chcemy, jak obramować tabelę, jak wyrównać tekst lub liczby w komórkach, jak zrobić aby tabela tworzyła się sama. Na te wszystkie „jak” znajdziemy tu odpowiedź.
Poruszana tematyka: formatowanie liczb, formatowanie komórek, obramowanie komórki i komórek, wyrównanie tekstu, wybór koloru teksu, wybór koloru wypełnienia.

 

Musisz to wiedzieć!
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 1, 2, 3, 4, 9

35 minut

Lekcja 6
MS Excel

Tabele w Excelu ręczne oraz automatyczne

Excel bez tabeli to jaj szafa bez półek. Ci którzy lubią się bawić kolorami i obramowaniami zainteresują się zapewne różnymi sposobami ręcznego tworzenia tabel – jak je obramować na sto różnych sposobów, pokolorować niczym Picasso aby na koniec je podliczyć. Dla tych dla których każda minuta jest cenna ciekawym tematem będzie automatyczne tworzenie tabel. Profesjonała tabelę pełną fantastycznych niespodzianek zrobisz w jedną sekundę!
Poruszana tematyka: obramowanie komórek, kolorowanie komórek, użycie malarza formatów, kopiowanie formuł w tabelach bez utraty wyglądu tabeli, formatowanie automatyczne tabel, użycie dodatkowych ustawień formatowania automatycznego.

 

Warto wiedzieć
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 13

30 minut

Lekcja 7
MS Excel

Drukowanie w Excelu

Drukowanie – jeżeli drukujesz z Excela i tabela nie zawsze wyjdzie tak jak tego sobie życzysz – na stronach nie ma opisów tabel, brak numeracji, nie wiesz jak wstawić logo na wydruku lub jak wydrukować to co chcesz ten rozdział sprawi, że drukowanie będzie już tylko czystą formalnością.
Poruszana tematyka: widok podgląd podziału stron, ustawianie obszaru drukowania, ustawienie podziału strony, ustawienia strony: skalowanie, orientacja strony, ustawienia nagłówka i stopki, wstawianie grafiki w nagłówek i stopkę, użycie funkcji "tytuły wydruku", drukowanie zaznaczonego obszaru, drukowanie (tworzenie) do PDF.

 

Warto wiedzieć
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 13

120 minut

Lekcja 8
MS Excel

Formatowanie warunkowe

Formatowanie warunkowe – czyli zmiana wyglądu komórki ze względu na to co się w tej komórce znajdzie. Dowiadujemy się jak oznaczyć komórki zawierające odpowiednie wartości, posiadające określony tekst, lub jak ukryć komórki zawierające błędy. Sprawdzamy, jak za pomocą tego ciekawego narzędzia porównywać wartości w komórkach, lub jak w ciekawy graficzny sposób przypominający wykres zaprezentować wyniki.
Poruszana tematyka: Poruszana tematyka: Omówienie funkcji. Poznawanie sposobów użycia formatowania warunkowego przy liczbach i tekstach. Ukrywanie komórek z błędami za pomocą formatowania warunkowego. Formatowanie warunkowe do porównywania wyników. Użycie formatowania warunkowego do graficznego zobrazowania wyniku.

 

Ułatwi analizę
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 41

90 minut

Lekcja 9
MS Excel

Pasek stanu

Pasek stanu – Nie zawsze aby cokolwiek policzyć w Excelu Musisz używać formuł. Z pomocą przychodzi pasek stanu. Jest to doskonały sposób na szybkie podliczenie danych bez konieczności użycia formuł.
Poruszana tematyka: Omówienie paska stanu. Ustawienia. Odczyt informacji. Przykłady zastosowań.

 

Warto wiedzieć
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 9, 10

10 minut

Lekcja 10
MS Excel

Modyfikacja wstążki i paska szybkiego dostępu

Nauczymy się jak dostosować do własnych potrzeb pasek szybkiego dostępu i wstążkę narzędziową tak aby wszystkie niezbędne narzędzia były zawsze pod ręką.
Poruszana tematyka: Modyfikacja i zarządzanie paskiem szybkiego dostępu. Modyfikacja i zarządzanie wstążką narzędziową.

 

Warto wiedzieć
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 9, 10

15 minut

Lekcja 11
MS Excel

Sortowanie danych w tabeli

Posortowane dane w tabela wyglądają bardziej interesująco, możne też łatwiej je przeglądać. W tej części uczymy się jak sortować dane w tabelach rosnąco lub malejącą, wykorzystujemy możliwość sortowania wg kolorów. Nauczymy się też sortowania poziomego, aby zmienić kolejność kolumn w tabelach. Sprawdzimy też, dlaczego nie należy niczego zaznaczać przed sortowaniem.
Poruszana tematyka: Omówienie funkcji. Sortowanie wg zawartości kolumny. Sortowanie wg kolorów. Sortowanie w poziomie, zmiana kolejności kolumn w tabeli. Uwagi i ograniczenia dot. Sortowania, sortowanie z formułami.

 

Musisz to wiedzieć!
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 12

30 minut

Lekcja 12
MS Excel

Filtry w Excelu najpopularniejsze narzędzie pracy

Filtry – to dzięki nim widzimy w tabeli wyniki spełniające nasze kryteria, czyli wg ustawień filtrów. Poznajemy działanie filtrów tekstowych; liczbowych i dat. Nauczymy się jak przeliczać wyniki filtrowania, jak je kopiować
Poruszana tematyka: Omówienie funkcji. Opcje podstawowe filtrów czyli filtry tekstu, liczb, dat. Opcje dodatkowe filtrów czyli filtrowanie wg kolorów komórek. Podliczanie wyników filtrowania. Częste błędy przy użyciu filtracji.

 

Musisz to wiedzieć!
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 11

50 minut

Lekcja 13
MS Excel

Blokowanie okien podział okien

Blokowanie okien podział okien – dowiadujemy się jak widzieć zawsze opisy wierszy i kolumn podczas przewijania tabel, jak otworzyć dwa razy ten sam plik, jak podzielić okno Excela na kilka części, jak włączać i wyłączać elementy okna, jak zwiększyć obszar roboczy Excela.
Poruszana tematyka: Omówienie funkcji. Użycie funkcji blokowanie okna. Użycie funkcji podziału okna. Nowe okno. Włączenie/wyłączenie linii siatki. Włączenie/wyłączenie nagłówków. Ukrycie wstążki narzędziowej.

 

Przyspieszy twoją pracę
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 6

20 minut

Lekcja 14
MS Excel

Operacje na wielu arkuszach

Operacje na wielu arkuszach – wykorzystanie mechanizmów pozwalających przeliczać, przeglądać i wyświetlać dane z wielu arkuszy w jednym miejscu, stosowanie linkowania w Excelu, zmiana wyglądu i opisu arkuszy. Sprawdzamy też narzędzia niezbędne przy pracy na wielu arkuszach, np. grupowanie arkuszy, czyli ja robić w jednym arkuszu tak aby robiło się to samo w innych.
Poruszana tematyka: Tworzenie nowych arkuszy. Grupowanie arkuszy. Kopiowanie danych pomiędzy nimi „zbieranie” danych z kilku arkuszy w jednym miejscu. Kopiowanie i przenoszenie arkuszy.

 

Warto wiedzieć
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 15, 16, 17

45 minut

Lekcja 15
MS Excel

Wykresy – graficzna prezentacja danych

Wykresy – graficzna prezentacja danych, często łatwiej w ten sposób zrozumieć liczby. Uczymy się wstawiać wykresy, sprawdzimy co zrobić jeżeli dane nie chcą się „pokazać” na wykresie, ćwiczymy różne sposoby formatowania wyglądu wykresów
Poruszana tematyka: Omówieni funkcji. Wstawianie wykresu z szablonu. Modyfikowanie wykresów. Zapisywanie jako szablon. Kopiowanie wykresu do innego źródła danych. Wstawianie wykresy kombi. Wykres kołowy. Kolorowe wykresy. Modyfikacja wyglądu wykresu – interpretacja pustych komórek w źródle danych do wykresu.

 

Warto wiedzieć
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 15, 16, 17

120 minut

Lekcja 16
MS Excel

Wykresy

Dane w tabeli nie wiele nam mówią. Człowiek jest wzrokowcem a więc graficzne przedstawienie danych jest o wiele bardziej interesujące - z pomocą mogą przyjść wykresy. W tej części sprawdzamy jak właściwie wstawiać wykresy, jak je dostosować do naszych potrzeb, uczymy się odpowiednio przygotowywać dane tak aby wykres pokazał nam wartości z tabel bardziej interesująco. Dowiadujemy się czym są wykresy przebiegu w czasie
Poruszana tematyka: wstawianie wykresów, zaawansowana modyfikacja wyglądu wykresów, wstawianie grafik w wykresy, automatyczne kolorowanie wykresów, np. ze względu na zakres wartości, różne sposoby liczbowego opisu osi i wartości, interpretacja pustych komórek na wykresach, wykresy przebiegu w czasie.

 

Warto wiedzieć
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 15, 16, 17

40 minut

Lekcja 18
MS Excel

Funkcje średnio-zaawansowane

Poznajemy funkcje najczęściej wykorzystywane w pracy, np. w logistyce, księgowości. Dowiadujemy się dlaczego księgowi „nie lubą” Excela (wielu twierdzi, że Excel „oszukuje”, czyli jak prawidłowo zaokrąglać liczby, sprawdzimy jak szybko zliczyć ilość komórek tekstowych, liczbowych, uczymy się też jak przeliczać tylko widoczne wartości w arkuszach, pomijając komórki ukryte.
Poruszana tematyka: Zaokrąglanie liczb, Ustaw dokładność zgodnie z wyświetlaną, Średnia, Licz jeżeli, suma jeżeli, Licz warunki, suma warunków, Funkcje zliczające
Maksimum/minimum, minimum.k , Sumy częściowe , suma częściowa

 

Musisz wiedzieć
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 18, 19

60 minut

Lekcja 19
MS Excel

Usuwanie duplikatów

Prosty sposób pozbycie się powtarzających się wartości w arkuszach. Dzięki niej stworzysz listę miast z których masz klientów, lub dowiesz się jakie wartości znajdują się w kolumnie.
Poruszana tematyka: Usuń duplikaty w kolumnie, Usuń duplikaty na podstawie kilku kolumn, Usuń duplikaty w tabeli
Musisz wiedzieć
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 18, 19

15 minut

Lekcja 20
MS Excel

Funkcje czasowe

Excel to świetne narzędzie do obliczeń czasu - wszelkich terminów, ilości przepracowanych dni, kontroli terminów przeglądów. Dzięki zastosowaniu odpowiednich formuł, wyliczysz, ile postało ci dni do wakacji, kiedy mija termin płatności. W połączeniu z innymi funkcjami, Excel sam powie ci na które terminy Musisz zwrócić uwagę.
Poruszana tematyka: Skróty klawiszowe dla dat, Dziś, teraz, Dni robocze, Dni robocze niestandardowe
Warto wiedzieć
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 36

50 minut

Lekcja 21
MS Excel

Funkcje logiczne

Dzięki tym funkcjom Excel sprawdza ustalone założenia i na podstawie wyniku tej analizy może generować pewne działania, np. naliczenia rabatu uzależniając go od wielkości zamówienia. Funkcje logiczne pozwolą też w prosty sposób sprawdzić szereg warunków i wskazać która pozycja spełnia wymagane warunki.
Poruszana tematyka: Oraz, Lub, Jeżeli, Jeżeli błąd
Musisz to wiedzieć
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 37

50 minut

Lekcja 22
MS Excel

Funkcje tekstowe

Excel to nie tylko liczby, to również świetne narzędzie do przetwarzania tekstów. Będziemy sprawdzać jak z tekstu wyciągnąć interesujący nas fragment, jak podzielić tekst na fragmenty. Będziemy również łączyć fragmenty tekstu z kilku komórek w jednej. Jeżeli zdarza się, że chcesz wyrównać pisownię w komórkach na wielkie lub małe litery, najszybciej zrobisz to właśnie funkcjami tekstowymi. Funkcje tekstowe pomogą również naprawić daty, czyli sprawią, aby po imporcie danych z innych programów data była datą a nie tekstem.
Poruszana tematyka:Prawy, Lewy, Fragment tekstu, Wielkie litery, małe litery, z wielkiej litery, Długość tekstu, Podaj pozycję, Złącz teksty, Tekst jako kolumny
Warto wiedzieć

45 minut

Lekcja 23
MS Excel

Poprawność danych

Świetny sposób, aby kontrolować co jest wprowadzane w komórki, np. nie wpiszemy nazwy produktu której nie ma na przygotowanej rozwijanej liście. Możemy też określić zakres liczb jakie mogą być wpisywane w komórki, daty lub kreślić ilość znaków którą można wpisać w komórki. Poprawność danych to doskonały sposób, aby uniknąć popełniania błędów podczas wpisywania danych w tabele.
Poruszana tematyka: Lista Długość tekstu Liczby Liczby całkowite Daty
Warto wiedzieć
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 6

45 minut

Lekcja 24
MS Excel

 Listy niestandardowe

Dzięki nim możemy wypełniać komórki nazwami dni tygodni lub miesięcy. Nauczymy się, jak tworzyć własne listy niestandardowe, dzięki czemu nie będziemy już musieli pamiętać wszystkich ich składników – nazwy działów w firmie, listy miast, wystarczy, że wpiszemy jedną z nich i przeciągniemy wpis na inne komórki, Excel wypełni te komórki odpowiednią listą. Użyjemy też list niestandardowych do sortowania kolejności kolumn w tabeli.
Poruszana tematyka: Tworzenie list niestandardowych, Zaradzanie listami niestandardowymi, Sortowanie tabel wg list niestandardowych
Warto wiedzieć
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 11

30 minut

Lekcja 25
MS Excel

Używanie tabel automatycznych w formułach

Nauczysz się jak używać tabel automatycznych, dzięki nim zapomnisz o konieczności blokowania adresów komórek podczas kopiowania i przeciągania formuł, będziesz mógł błyskawicznie odwoływać się do danych zawartych w tych tabelach bez konieczności ich szukania.
Poruszana tematyka: Tworzenie i zarządzanie tabelami automatycznymi, Użycie ich w formułach:, wyszukaj pionowo, licz.jeżeli, licz.warunk
Przyspieszy twoją pracę
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 6

20 minut

Lekcja 26
MS Excel

Najpopularniejsze obliczenia w Excelu

Jeżeli liczyć to tylko w Excelu. Aby usprawnić sobie te działania dowiadujemy się jak wykonać najpopularniejsze obliczenia w Excelu i to bez użycia kalkulatora ?
Poruszana tematyka: Wzrost %. Spadek %. Udział %. Zwiększanie o %. Zmniejszanie o %.
Musisz to wiedzieć
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 2

20 minut

Lekcja 27
MS Excel

Skróty klawiszowe

Skróty klawiszowe – sposób na szybkie użycie funkcji Excela bez konieczności użycia myszki – szybka i precyzyjna alternatywa dla myszki. Omówienie najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych skrótów klawiszowych nie tylko w Excelu.
Przyspieszy twoją pracę

20 minut

Lekcja 28
MS Excel

Ochrona hasłem

Zależy ci, aby ochronić komórki lub arkusze przed wyczyszczeniem lub ich zmianą? Chcesz ukryć zawartość komórek, np. to w jaki sposób przelicza dane formuła? A może nie chcesz, aby ktoś niepowołany otworzył twojego Excela lub sprawdzić kto co w tym pliku zrobił? W tej części znajdziemy odpowiedzi na wszystkie te pytania – zabezpieczymy komórki i arkusze przed zmianami, zablokujemy plik przed otwarciem, nauczymy się śledzić zmian dokonanych w arkuszach.
Poruszana tematyka:Blokowanie komórek, Ukrywanie zawartości komórek, Blokowanie arkuszy, Ochrona przed otwarciem , Rejestracja zmian
Warto wiedzieć

45 minut

Lekcja 29
MS Excel

Wyszukaj pionowo, wyszukaj poziomo

Narzędzia bez których nie można się obyć przy wyszukiwaniu danych, aktualizacji cenników, porównywania danych w arkuszach. Sprawdzimy, jak działają te funkcje, jak za ich pomocą wyszukać w tabelach interesujące nas dane, jak unikać błędów w używaniu tych formuł i jak wykorzystać praktycznie błąd #N/D który często generują te funkcje.
Poruszana tematyka: Wyszukaj pionowo Wyszukaj poziomo Użycie funkcji jeżeli.błąd
Koniecznie do pracy w tabelach
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 6

35 minut

Lekcja 30
MS Excel

Definiowanie nazw komórek

Doskonały sposób na automatyczne odwołanie się do tych nazw w formułach, dzięki nim nie będziesz musiał klikać w komórki których chcesz użyć w formułach, nie będziesz musiał szukać interesujących Cię wartości w arkuszach – po prostu zamiast adresu komórki używasz ich nazw.
Poruszana tematyka: Definiowanie nazw Używanie nazw w formułach (zapomnisz o używaniu $ w adresach komórek) Zarządzanie nazwami
Przyspieszy twoją pracę
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 18, 21

15 minut

Lekcja 31
MS Excel

Użycie narzędzi przejdź do i przejdź do – specjalnie…

Niezbędne narzędzia pomocnicze do szybkiego poruszania się wewnątrz struktur i elementów Excela. Narzędzia pozwalają też wyszukiwać i wypełniać puste komórki, zaznaczać komórki z określoną zawartością.
Poruszana tematyka:
Przechodzenie do obiektów w skoroszycie
Przechodzenie do wybranych miejsc w skoroszycie
Zaznaczanie obiektów i elementów za pomocą przejdź do – specjalnie…
Zaznaczanie pustych komórek
Wypełnianie pustych komórek wybranymi wartościami
Wyszukiwanie różnic w kolumnach i wierszach
Wyszukiwanie i zaznaczanie formatowań warunkowych
Wyszukiwanie i zaznaczanie poprawności danych
Przyspieszy twoją pracę
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 18, 21

40 minut

Lekcja 32
MS Excel

Zaawansowane użycie funkcji tekstowych w połączeniu z innymi funkcjami tekstowymi i nie tylko

W tej części poznamy ciekawe możliwości funkcji tekstowych, dzięki czemu będziemy mogli wyciągać fragment tekstu, dzielić tekst automatycznie na fragmenty wg. określonego schematu, na podstawie danych tworzyć schematy tekstowe, np. kody towarów. Będziemy też „wyciągać” z listy imiona i nazwiska nawet jeżeli jedna osoba ma kilka imion. Sprawdzimy, jak utworzyć unikatową listę z dostarczonych danych, a jeżeli pozycja się powtórzy jak automatycznie zmienić nazwę na unikatową, np. dodając do jej nazwy kolejny numer.
Poruszana tematyka:
Prawy, lewy
Fragment tekstu
Znajdź
Podstaw

&
Warto wiedzieć
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 6, 22, 29

30 minut

Lekcja 33
MS Excel

Zaawansowane i niestandardowe użycie funkcji obliczeniowych

Dowiesz się, co można „wycisnąć” z tych formuł, jak użyć ich możliwości w finansach, logistyce, jak dzięki nim kontrolować i porównywać złożone zbiory między sobą.
Poruszana tematyka:
suma.jeżeli
licz.jeżeli
suma.warunków
licz.warunki
Opcjonalnie
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 18

40 minut

Lekcja 34
MS Excel

Funkcje wyszukujące w połączeniu z funkcjami logicznymi

tutaj pobawimy się formułami w zaawansowanym sposób, tak aby wydobyć z nich jak najwięcej korzyści, np. będziemy automatyzować funkcję wyszukaj pionowo i poziomo tak aby móc jednym kliknięciem uzyskać wynik wyszukiwania z różnych kolumn w całej tabeli, będziemy też przeszukiwać kilka tabel w oparciu o dodatkowe warunki. Usprawnimy też funkcję poprawność danych, np. rozwijana lista będzie automatycznie się aktualizować.
Poruszana tematyka:
Wyszukaj pionowi, wyszukaj poziomo z kilku tabel
Pozycja
Podaj pozycję
Indeks
Adres pośredni
Występująca najczęściej wartość
Wybierz
Warto wiedzieć
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 21, 29

20 minut

Lekcja 35
MS Excel

Niestandardowe formaty liczb w komórkach

Wygląd danych wygląda ciekawiej, jeżeli dane w tabelach mają swoje oznaczenia i jednostki, np. zł, EUR. Z typowymi oznaczeniami nie ma problemu, wystarczy wybrać odpowiedni format waluty. Jeżeli chcemy, aby liczby miały jednostki takie jak kg, m2, km, musimy użyć niestandardowego formatu liczb. Nauczymy się jaki taki standard utworzyć i używać go.
Poruszana tematyka: Wstawianie w formacie komórki symboli: kg, m, s, m2, m3
Opcjonalnie

15 minut

Lekcja 36
MS Excel

Funkcje czasowe

Poznanie tych formuł umożliwi ci obliczanie ilości dni, tygodni lub miesięcy, w wielu wariantach, np. dni roboczych, dni urlopowych, dni realizacji zlecenia, czyli wiedza tu zdobyta będzie przydatne podczas pracy w logistyce lub działach HR.
Poruszana tematyka:
dziś,
Dni robocze
Dzień.roboczy
Iso.num.tyg
Num.tyg
Ułatwi analizę
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 20

25 minut

Lekcja 37
MS Excel

Funkcje wykorzystujące błędy w komórkach

Błąd w Excelu to wartość, którą możesz wykorzystać do inicjowania określonych działań. jak to zrobić i po co to robić dowiesz się w tej części.
Poruszana tematyka:
Jeżeli. błąd
czy.błąd
czy.liczba
czy.tekst
Ułatwi analizę
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 21

30 minut

Lekcja 38
MS Excel

Import danych

Doskonale wiesz dane do Excela można pobierać z wielu źródeł, np. innych plików Excel, tekstowych lub z Internetu. Sprawdzimy, jak to działa i czym się różni linkowanie od połączenia, jak naprawić utracone linki np. wskutek zmiany nazwy pliku. Pobierzemy też informacje ze stron internetowych (kursy walut), i zautomatyzujemy ich pobieranie.
Dane będziemy pobierać z:
Plików tekstowych, CSV
Z tabel
Z plików Excela (linkowanie i połączenie – dwa różne sposoby pobierania danych
Sprawdzanie i zmiana ustawień istniejących połączeń
Naprawa uszkodzonych linków i połączeń
Sprawdzanie właściwości danych zewnętrznych
Przyspieszy twoją pracę

30 minut

Lekcja 39
MS Excel

Filtrowanie zaawansowane

Jeżeli tradycyjne filtrowanie jest dla ciebie niewystarczające, np. zbyt mało możliwości, to filtrowanie zaawansowane powinno spełnić Twoje wymagania. Możesz w nim używać wielu parametrów filtracji wykorzystując do tego celu nawet formuły.
Przykłady działania filtrowania zaawansowanego
Użycie wielu warunków filtrowania
Automatyczne przenoszenie wyniku filtrowania do nowej tabeli
Warto wiedzieć
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 12

15 minut

Lekcja 40
MS Excel

Analiza warunkowa

Analizując dane przetwarzamy ich wyniki historyczne. A co, jeśli chcesz sprawdzić jakie będą wyniki w przyszłości? Z pomocą mogą przyjść narzędzia analizy warunkowej dzięki którym możesz prognozować wyniki na podstawie istniejących informacji, możesz też przygotować kilka scenariuszy, np. uwzględniając zmiany cen kosztów, usług, energii, dzięki którym stworzysz własne scenariusze kalkulacji.
Arkusz prognozy
Scenariusze
Szukaj wyniku
Ułatwi analizę

40 minut

Lekcja 41
MS Excel

Formatowanie warunkowe zaawansowane, wstawianie, zarządzanie, modyfikowanie

Sprawdzamy, jak użyć w formatowaniu warunkowym formuł, jak automatycznie zmieniać format liczb, dowiadujemy się jak użyć formatowania warunkowego odnosząc się do wartości w innych komórkach.
Ukrywanie błędów w komórkach
Zmiana formatu liczb
Tworzenie cennika, który będzie zmieniał symbol walut i format liczb i dokonywał przeliczenia wg. Wskazanego kursu walut
Wykorzystanie formatowania warunkowego do oznaczania przedziałów wartości
formatowanie warunkowe z użyciem formuł
Ułatwi analizę
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 8

50 minut

Lekcja 42
MS Excel

Makra rejestrowane

 Automat robiący cała pracę za ciebie – masz dosyć niekończącego się klikania i wykonywania ciągle tych samych czynności w Excelu? Makro zrobi to a ciebie w ułamek sekundy! Naucz Excela tego co sam wykonujesz a on z chęcią wyręczy cię w tym zadaniu, szybko i sprawnie.
Zaplanowanie scenariusza makra
Rejestracja makra
Zarządzanie i uruchamianie makr
Warto wiedzieć
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 43

15 minut

Lekcja 43
MS Excel

Przyciski formularzy

Pracując w Excelu, brakuje nam czasami czegoś, co pozwalało by w prosty sposób na uruchomienie pewnej automatyki, np. wyzwalanie pewnych działań, aktualizacji danych. Z pomocą przychodzą przyciski formularzy. Za ich pomocą możemy odświeżać dane w arkuszach, uruchamiać ustawione działania bez konieczności wyszukiwania ich w funkcjach na wstążce narzędziowej.
Poruszana tematyka:
Przyciski listy
Pole kombi
Pole wyboru
Przycisk opcji
Opcjonalnie
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 42

15 minut

Lekcja 44
MS Excel

Triki

W tej części poznajemy kilka prostych sposobów usprawnienia działania w Excelu, dzięki którym praca w nim będzie prostsza i szybsza. Np. sprawdzimy jak za pomocą kilku kliknięć „rozbić” tabelę przestawną tak, aby każda wybrana grupa była umieszczona w nowym arkuszu, poznamy też sposoby na niestandardowe zaznaczanie i wyszukiwanie komórek i wiele innych.
Przyspieszy twoją pracę

20 minut

Lekcja 46
MS Excel

Tworzenie dashboard

Zbieramy wszystko w jednym miejscu, wszystkie wyniki przedstawiamy na tablicy, używając wykresów i formatowań warunkowych tak, aby wszystkie najważniejsze informacje były dostępne w jednym miejscu.
Omówienie funkcji:
projektowanie dashboard - wybór informacji jakie chcemy umieścić
wybór narzędzi - dobór odpowiednich narzędzi - wykresów, formatowań warunkowych
dostosowywanie elementów dashboard do raportu
elementy graficzne wspomagające prezentację, zmian widoku do potrzeb prezentacji
Ułatwi analizę
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 15, 16, 17

120 minut

Lekcja 48
MS Excel

Automatycznie wypełniający się formularz

Jeżeli tworzymy dokumentację w Excelu, np. wypełniamy formularze, zdarza się, że ta czynność jest dość żmudna i czasochłonna. Wykorzystując możliwości jakie daje Excel, możemy sprawić, że taki formularz będzie wypełniał automatycznie na podstawie jednego prostego wybor
• Tworzenie listy opisów
• Formatowanie utworzonych list na potrzeby formularza
• Tworzenie formuł wyszukujących odpowiednie informacje na podstawie wyboru kryteriów (użycie i zagnieżdżanie formuł: jeżeli, ile wierszy, licz jeżeli, indeks, pozycja, podaj pozycję)
• Ukrywanie komunikatów formuł z brakiem wyszukania (funkcje logiczne, formatowanie warunkowe)
• Automatyczne ukrywanie pustych wierszy w formularzu (użycie makra)
• Przygotowanie szablonu/wzorca wydruku
• Zapisanie formularza jako szablon
Przyspieszy twoją pracę
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 18, 24, 29

60 minut

Lekcja 50
MS Excel

Tworzenie katalogu z automatycznym wstawieniem zdjęcia

Wybierając i czytając opis produktu lub jakiejś części, warto wiedzieć, jak on wygląda. Oczywiści możemy to zrobić to w Excelu – nauczymy się jak pobrać opis produktu, jak wstawić automatycznie zdjęcie wybranego przedmiotu:
• Tworzenie tabel automatycznych
• Tworzenie list wyboru
• Tworzenie zależnych od siebie list wyboru
• Zaawansowane użycie funkcji indeks, podaj pozycję
• Wybór grafiki na podstawie wyboru z listy
Przyspieszy twoją pracę
Rekomendowane w zestawie
z lekcjami: 14, 18

50 minut