» » Różnica między CTRL+C a między CTRL+D

Różnica między CTRL+C a między CTRL+D

wpis w: Excel Poradnik | 0

Różnica między CTRL+C a między CTRL+D.

 

Ctrl + C – służy do kopiowania zawartości zaznaczonych komórek. Kopiowana może być pojedyncza komórka, lub zakresu przylegających komórek. Nie skopiujemy pojedynczych komórek rozrzuconych po arkuszy.

 

Ctrl + D – służy do pionowego wypełniania zakresu komórek wybraną wartością. Po wpisaniu w komórkę wartości tekstowej lub liczbowej, należy zaznaczyć komórkę w której jest wpisana ta wartość i następnie zaznaczyć w dół zakres komórek jaki ma być wypełniony wpisaną wartością. Po użyciu skrótu klawiszowego Ctrl + D wpisana wartość wypełni zaznaczony zakres komórek. Inaczej mówiąc zobaczcie przykład:

Przykład 1

Mamy tabelkę z danymi, i mamy filtr :). Chcielibyśmy przy użyciu CTRL+D skopiować sobie ilość zjedzonych jabłek w luty do marca, bo wtedy też zjedliśmy 34 sztuki.

Zaznaczmy komórkę do której chcemy powielić wartość 34 i wybieramy CTRL+D, i udało się :). Mamy to co chcemy czyli w lutymi i marcu zjedliśmy po 34 jabłka.

ctrl d

No dobrze, niby wszytko ok ale co jeśli mamy przefiltrowane informacje i dużą ilość danych.

Przykład 2

Zobaczcie ukryliśmy miesiąc luty z wartością zjedzonych jabłek w ilość 34 sztuk i chcemy przenieś sobie teraz dane do marca ale ze stycznia czyli wartość 1.

Wizualnie wszytko powinno być ok, bo przecież mamy komórkę pod komórką...

Znowu zaznaczamy komórkę do której chcemy przenieś wartość 1 i wybieramy CTRL+D, no i tutaj jest problem bo nie mamy 1 tylko 34, której jest ukryte.

ctrl d excel

Jest to bardzo częsty błąd przy pracy na dużych tabelach w Excelu oraz goniącym czasie. Pobierzcie ćwiczenia i spróbujcie sami Ćwiczenie CKK.xlsx

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *