» » Podstawowa formuła SUMA.

Podstawowa formuła SUMA.

wpis w: Excel Poradnik | 0

excel wpisy

 

Podstawowa formuła SUMA.

 

Funkcja SUMA – jest to PODSTAWOWA FUNKCJA W EXCELU i najczęściej wykorzystywana podczas obliczeń na danych.

 

Sposoby wprowadzania.

 

W Excelu sumę możemy wprowadzić na kilka sposobów:

 

  • Pierwsza metoda – klikamy w komórkę pod serią danych liczbowych które chcemy zsumować i jednocześnie wciskamy lewy „ALT” + „=”.
  • Druga metoda – klikamy w komórkę pod serią danych liczbowych które chcemy zsumować i na wstążce „narzędzia główne” wybieramy przycisk „Autosumowanie”.
  • Trzecia metoda – klikamy w komórkę pod serią danych liczbowych które chcemy zsumować i wpisujemy w tą komórkę ręcznie formułę sumy: =suma(zaznaczamy zakres danych do sumowania) i potwierdzamy enterem. Przy ręcznym wprowadzaniu formuł należy pamiętać aby formułę rozpocząć znakiem „=”. Jeżeli tego nie zrobimy, funkcja nie będzie działać.

 

Potencjalne problemy przy wprowadzaniu funkcji sumy.

Przy automatycznym wyborze zakresu sumowanych danych, dane są zaznaczane na ciągu danych w kolumnie. Jeżeli w sumowanej kolumnie są komórki puste, auto zakres nie zaznaczy danych znajdujących się za pustą komórką i zostaną one pomięte.

 

Podpowiedź:

W przypadku jeżeli w sumowanym obszarze są komórki puste, należy je wypełnić cyfrą „0” lub ręcznie zaznaczyć cały obszar z którego ma być dokonana suma.

 

Jeżeli w sumowanym obszarze znajdują się liczby zapisane jako tekst, nie będą brane pod uwagę przy obliczeniach.

 

Podpowiedź:

Jak poznać, które liczy są zapisane jako tekst? Takie, które automatycznie znajdują się z lewej strony komórki, jeśli sami taką liczbę przesuniemy do prawej strony to nadal będzie tekstem. Więcej na ten temat już niebawem.

 

Podpowiedź:

Jeśli chcemy pominąć wartość liczbową  w sumowaniu, np. jeżeli liczba jest opisem kolumny lub wiersza, możemy ja zapisać jako tekst – dodając przed liczbą znak apostrofu ‘.

 

 

excel formuła suma

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *